shokooh  
سرنوشت
گذران عمر
عمر
کتاب خواندنی

شاخص های توسعه انسانی

(World Development Indicators) که توسط بانک جهانی ارائه می گردد، ارائه دهنده جدیدترین اطلاعات مربوط به توسعه جهانی می باشد و شامل براوردهای ملی، منطقه ای و جهانی می باشد. این آمارها که ۲۱۵ اقتصاد جهان را در بر می گیرد، به صورت آمارهای سالیانه می باشد. این مرجع آماری جهانی، آمارهای بیش از ۸۰۰ شاخص جهانی را مورد بررسی قرار می دهد. هرساله در ماه آوریل، بانک جهانی اقدام به انتشار می نماید و بانک اطلاعاتی قرار گرفته بر روی سایت بانک جهانی در خصوص ، چهار بار در سال و در ماه های آوریل، جولای، سپتامبر و دسامبر به روز می شود.

برای مثال شاخص های توسعه انسانی سال ۲۰۱۱ (WDI 2011) که توسط بانک جهانی ارائه شده است، پانزدهمین گزارش از این نوع می باشد که از سال ۱۹۹۶ در بانک جهانی شروع گردیده است. هدف از ارائه این گزارش ها نیز در اختیار قرار دادن آمارهای بین المللی قابل مقایسه و با کیفیت بالا در حوزه توسعه و کیفیت زندگی افراد در سراسر جهان است. این گزارش ها به صورت کتاب انتشار می یابد و در عین حال در سایت بانک جهانی (http://data.worldbank.org) می توان به صورت نسخه های متناسب با تلفن همراه، جستجوی داده ها و یا سایر حالت ها از داده های این گزارش استفاده برد.

از سال ۱۹۹۶ شاخص های توسعه جهانی به منظور سازماندهی داده ها جهت ارائه دیدگاه یکپارچه از توسعه مجداً طراحی گردید. هدف از طراحی آن قرار دادن این داده ها در اختیار سیاستگذاران، متخصصان توسعه، دانشجویان و عموم مردم برای استفاده آسان  و راحت از داده ها می باشد. اگرچه تغییرات اندکی بر روی این گزارش صورت گرفته است، با این وجود، چهارچوب اصلی گزارش در طول زمان انتشار خود را حفظ نموده است. به طور مثال، این گزارش حاضر (WDI 2011) همان چهارچوب اولین گزارش را در خود حفظ کرده است. این فصول عبارتند از: چشم انداز دنیا، مردم، محیط زیست، اقتصاد، دولت ها و بازارها و ارتباطات جهانی. نوآوری های فنی و افزایش دستگاه های محاسباتی متصل به هم به تدریج راه های به دست آوردن و مصرف داده ها در بانک اطلاعاتی شاخص های توسعه جهانی را توسعه داده است. به طور مثال وقتی در آوریل سال ۲۰۱۰ امکان استفاده رایگان از اطلاعات WDI از طریق اینترنت میسر گردید، افزایش سریع و زیادی در استفاده از این مجموعه آماری مشاهده گردید. بانک جهانی تلاش می کند که از این بانک اطلاعاتی در جهت حل چالش های جهانی توسعه استفاده نماید.

برگرفته از سایت : نواندیشان پرس   http://iiiii.ir

///////////////////

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *